Błyszczące elementy na pracach scrapbookingowych skradają serce coraz to większej ilości osób. Dziś zdradzę Wam swoje sposoby na nadanie pracom metalicznych blasków!

Rodzaje złotek

2

Roboczo złotkami nazwę wszystkie odcienie metalicznie błyszczących materiałów. Ponieważ wymienione przeze mnie produkty występują w wielu kolorach i odcieniach złota, srebra i miedzi. Pomijając kolory wyróżniamy złotka w trzech rodzajach.

Płatki złota – są niesamowicie wydajne! Mam wrażenie, że mój słoiczek się nie kończy mimo ciągłego używania. Uważam też, że mają największą przyczepność.
Wady? Jest jedna, jedyna! Płatki się bardzo elektryzują i podczas pracy są dosłownie wszędzie ale ma to swoje uroki.

Folia w arkuszach – zachowuje się tak samo jak płatki, jest bardzo cieniutka i delikatna. Jednak robi mniej bałaganu podczas pracy.

Folia w rolce – jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Używa się jej prosto, wygodnie bez robienia zbędnego bałaganu wokół siebie.

Na co mocować folie i czy do każdego mocowania nadaje się każde złotko?

1-1-1024x305

Jak to zrobić krok po kroku?

1.Rub-ons z klejem.

Najbardziej popularnymi rub-onsami tego typu są te marki Primy.
Działają jak znane nam z dzieciństwa kalkomanie, są jednak dwustronnie klejące. Jedna strona przykleja się do papieru, do drugiej możemy przykleić nasze złotka.

3

Rub-ons przyklejamy do papieru w wybranym miejscu.

4

Wygładzamy załączonym do rub-onsów patyczkiem lub innym gładkim narzędziem aby kalkomanie dokładnie przywarła do papieru.

5

Ściągamy folię ochronną.

6

Rub-ons czeka na złotko!

Na pierwszy ogień idzie folia w rolce.
Po prostu przykładamy jej kawałek do naszej kalkomanii. Pocieramy dokładnie aby folia przywarła do kleju.

7

Zrywamy folię i Voilà! Napis gotowy!

8

Czas na moje ukochane złotko w płatkach.
Przyklejony do pracy rub-ons obficie posypujemy płatkami.

9

Pocieramy palcem..

10

Płatki przykleją się tylko tam gdzie był klej. Nadmiar możemy dać z powrotem do słoiczka.

11

Złotko w arkuszu zachowa się pośrednio do dwóch zaprezentowanych materiałów. Arkusz kładziemy jak folię w rolce jednak kiedy będziemy chcieli go zdjąć, zachowa się jak płatki.

Czas na drugą metodę…

Embossing na gorąco

Wykonujemy go jak zwykle za pomocą przeźroczystego tuszu, pudru i nagrzewnicy. Na pokryty embossingiem element przyklejamy kawałek folii w rolce za pomocą washi tape/ taśmy malarskiej.

12

Tak przygotowaną prace wkładamy do nagrzanej laminarki biurowej.

13

Odklejamy folię i podziwiamy efekt!

14

Uwaga! Uważajcie aby proszek do embossingu nie znalazł się tam gdzie nie chcecie. Po lewej stronie widzicie, że folia w takiej sytuacji przykleja się nawet na najdrobniejszych ziarenkach.Warto zadbać o czystość naszej pracy.

Wydruk laserowy

Wasza domowa drukarka laserowa w połączeniu z laminarką daje Wam nie ograniczone możliwości!
Wydrukujcie co tylko chcecie…

15

Ponownie jak poprzednio przyklejcie kawałek folii odciętej z rolki, wsadźcie całość do laminarki i cieszcie się błyszczącym napisem!

16

Klej

Złotko klei się do wszystkiego co lepkie, a więc również do kleju. Wystarczy, że namalujemy dowolny wzór klejem i przyłożymy złotko.

17 18

Po lewej stronie widzicie złotko przyklejone na kleju Magic, po prawej na kleju do złoceń. Efekt jak widzicie jest odrobinę inny, choć oba kleje dają radę.
Niezależnie od tego, którego kleju używamy przed nałożeniem złotka na klej warto odczekać 3-5 minut aby klej zdążył się związać.

Uwielbiam te błyszczce elementy!

19

Dobrze przyklejone złotka są naprawdę trwałe. Prace, które widzicie na zdjęciu powyżej mają już prawie pół roku, były „macane” przez wiele rąk na Ogólnopolskim Zlocie Scrapbookingowym oraz CraftShow i nic im nie dolega 🙂

 

Kurs powstał dla sklep Przyda-Sie

logo